Southern Hills Triathlon

Overall Results

September 04, 2021


Results By Black Hills Timing Company

Sprint Triathlon

  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 Kevin Bjerke 186 38 M 1:M Overall 12 9:31.1 0:59.1 1 32:29.3 0:29.0 3 19:35.4 1:03:04.1 1:03:04.1
2 Mathilde Bernard Spearfish SD 38 21 F 1:F Overall 11 9:20.1 0:26.3 10 35:05.6 0:25.5 1 19:31.5 1:04:49.2 1:04:49.2
3 Shannon Feran Grand Junction CO 56 20 F 1:20-29 2 8:55.3 0:37.8 11 35:17.1 0:44.2 5 20:14.2 1:05:48.8 1:05:48.8
4 Torin Lackmann Grand Junction CO 75 18 F 1:13-19 10 9:20.1 0:31.6 7 34:45.6 0:30.4 10 21:09.0 1:06:16.9 1:06:16.9
5 Paloma Suarez Grand Junction CO 108 17 F 2:13-19 5 9:05.8 0:30.0 8 34:50.0 0:33.7 13 21:49.6 1:06:49.3 1:06:49.3
6 Natalie Mitchell Grand Junction CO 83 20 F 2:20-29 4 8:58.1 0:25.5 3 34:31.2 0:21.5 24 22:39.4 1:06:55.9 1:06:55.9
7 Lance Bergeson Hartford SD 37 53 M 1:50-59 25 10:57.3 0:40.1 4 34:31.4 0:41.5 4 20:06.5 1:06:56.9 1:06:56.9
8 Abigail White Grand Junction CO 119 20 F 3:20-29 3 8:55.7 0:32.9 12 35:26.1 0:28.8 16 22:03.6 1:07:27.3 1:07:27.3
9 Troy Phillips Loveland CO 95 50 M 2:50-59 19 10:05.3 1:04.8 9 34:50.1 0:33.7 11 21:13.8 1:07:47.9 1:07:47.9
10 Tony Schwan Aberdeen SD 103 37 M 1:30-39 23 10:48.6 0:54.9 2 34:06.6 0:36.3 25 22:50.7 1:09:17.2 1:09:17.2
11 Megan Buchanan Grand Junction CO 40 19 F 3:13-19 1 8:12.9 0:38.5 15 36:02.7 0:26.7 36 24:00.7 1:09:21.7 1:09:21.7
12 Emma Polenske Grand Junction CO 97 19 F 4:13-19 9 9:18.9 0:33.8 23 37:06.5 0:26.0 14 21:57.7 1:09:23.1 1:09:23.1
13 Myna Buckley Spearfish SD 41 20 F 4:20-29 13 9:41.3 0:23.8 6 34:43.7 0:28.8 38 24:11.9 1:09:29.6 1:09:29.6
14 Seth Keene Rapid City SD 68 47 M 1:40-49 32 11:23.3 1:20.5 5 34:35.3 0:45.1 12 21:31.6 1:09:36.1 1:09:36.1
15 Hannah Croasdell Grand Junction CO 46 21 F 5:20-29 6 9:11.8 0:32.4 18 36:15.3 0:30.1 32 23:31.1 1:10:00.8 1:10:00.8
16 Lindsey Jacobson Yankton SD 64 35 F 1:30-39 15 9:53.5 1:12.7 28 37:54.3 0:50.5 6 20:25.5 1:10:16.7 1:10:16.7
17 Matt Weigel Spearfish SD 117 42 M 2:40-49 31 11:18.6 1:21.2 17 36:14.9 1:06.7 8 20:32.7 1:10:34.3 1:10:34.3
18 Abigail Croasdell Spearfish SD 45 19 F 5:13-19 14 9:44.3 0:22.7 21 36:56.9 0:24.8 27 23:07.3 1:10:36.3 1:10:36.3
19 Sydney Gasper Spearfish SD 61 18 F 6:13-19 18 10:03.8 0:34.4 31 38:26.1 0:53.3 9 20:39.2 1:10:36.9 1:10:36.9
20 Natalie Moose Spearfish SD 84 18 F 7:13-19 16 9:56.5 0:49.6 20 36:53.1 0:33.3 26 23:00.7 1:11:13.5 1:11:13.5
21 Jerry Kyte Sioux Falls SD 74 39 M 2:30-39 37 11:58.4 1:05.3 16 36:10.8 0:28.2 21 22:26.7 1:12:09.6 1:12:09.6
22 Madisan Chavez 185 23 F 6:20-29 20 10:36.9 0:39.4 30 38:12.3 0:39.9 19 22:24.9 1:12:33.6 1:12:33.6
23 Mandi Meredith-Dunlop Rapid City SD 82 40 F 1:40-49 8 9:18.1 1:15.0 24 37:24.4 0:45.1 40 24:19.9 1:13:02.7 1:13:02.7
24 Madelynn Potter Spearfish SD 98 19 F 8:13-19 30 11:18.5 0:33.7 32 38:39.5 0:29.2 15 22:02.7 1:13:03.8 1:13:03.8
25 Maggie Simmons Grand Junction CO 105 22 F 7:20-29 17 10:01.5 0:47.9 34 38:42.4 0:28.8 28 23:10.2 1:13:10.9 1:13:10.9
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
26 Cassidy Teeslink Spearfish SD 110 18 F 9:13-19 29 11:05.9 0:28.5 19 36:47.6 0:38.2 41 24:23.1 1:13:23.6 1:13:23.6
27 Tj Loftus Sturgis SD 190 51 M 3:50-59 41 12:08.3 0:50.9 13 35:39.3 1:14.6 35 23:58.6 1:13:51.8 1:13:51.8
28 Tyler Jones Rapid City SD 66 27 M 1:20-29 28 11:00.4 1:36.1 39 39:52.7 0:59.1 7 20:29.4 1:13:57.9 1:13:57.9
29 Hannah Hirschi Spearfish SD 63 20 F 8:20-29 24 10:53.9 0:31.7 37 39:23.2 0:43.4 23 22:34.1 1:14:06.5 1:14:06.5
30 Kyle McCutcheon Rapid City SD 78 39 M 3:30-39 39 12:01.3 1:12.2 22 36:58.8 0:51.5 34 23:54.9 1:14:58.8 1:14:58.8
31 Maddy Watkins Grand Junction CO 116 19 F 10:13-19 35 11:47.6 0:49.7 36 39:22.7 0:39.3 20 22:25.9 1:15:05.4 1:15:05.4
32 Shannon DeBoer Hot Springs SD 49 49 M 3:40-49 34 11:42.4 1:37.1 25 37:26.8 1:06.2 31 23:30.2 1:15:22.8 1:15:22.8
33 Tasmyn Ask Grand Junction CO 34 18 F 11:13-19 22 10:43.7 0:35.5 27 37:42.9 0:43.4 48 26:08.2 1:15:53.8 1:15:53.8
34 Madison Batkiewicz Grand Junction CO 36 21 F 9:20-29 7 9:15.9 0:46.7 38 39:47.0 0:33.4 46 25:30.6 1:15:53.8 1:15:53.8
35 Zach Lange Rapid City SD 77 41 M 4:40-49 38 11:59.9 1:43.8 40 39:55.8 0:26.0 29 23:19.8 1:17:25.6 1:17:25.6
36 Quinton Longanecker 189 15 M 1:13-19 52 14:00.3 2:04.2 26 37:33.7 2:09.0 17 22:06.0 1:17:53.3 1:17:53.3
37 John Hill 195 56 M 4:50-59 36 11:54.8 1:01.7 14 36:02.6 1:12.1 55 27:59.9 1:18:11.2 1:18:11.2
38 Joshua Paull Rapid City SD 173 41 M 5:40-49 45 13:20.9 1:40.1 29 38:10.0 1:55.0 30 23:20.5 1:18:26.7 1:18:26.7
39 Michelle Krohn Spearfish SD 73 36 F 2:30-39 51 13:57.4 2:36.3 33 38:41.4 1:13.3 22 22:29.3 1:18:57.8 1:18:57.8
40 kennedy Teeslink Spearfish SD 111 21 F 10:20-29 26 10:58.1 0:33.1 35 38:46.1 0:36.7 58 29:13.4 1:20:07.6 1:20:07.6
41 Lindsey St. Laurent Grand Junction CO 106 21 F 11:20-29 27 10:58.5 0:38.6 44 41:58.6 0:37.3 60 29:39.1 1:23:52.3 1:23:52.3
42 Marian McLaughlin Rapid City SD 80 36 F 3:30-39 70 16:03.8 2:17.7 41 40:50.1 1:28.0 37 24:04.8 1:24:44.6 1:24:44.6
43 Conner McLaughlin Rapid City SD 79 14 M 2:13-19 67 15:53.1 3:16.6 52 43:33.4 0:38.8 18 22:18.6 1:25:40.6 1:25:40.6
44 Brock Loftus Sturgis SD 191 26 M 2:20-29 40 12:03.5 3:54.9 45 42:25.4 1:01.6 52 27:03.0 1:26:28.6 1:26:28.6
45 Matt Phillips Miles City MT 94 46 M 6:40-49 69 16:02.4 1:46.7 46 42:26.4 1:35.1 42 24:50.8 1:26:41.6 1:26:41.6
46 Bruno Cortes Herreid SD 44 30 M 4:30-39 78 17:06.2 2:00.0 43 41:50.1 0:34.0 44 25:22.9 1:26:53.4 1:26:53.4
47 Tony Even Sioux Falls SD 55 34 M 5:30-39 46 13:21.3 2:51.9 54 43:46.8 0:33.2 50 26:24.6 1:26:58.1 1:26:58.1
48 Joleen Wilson Rapid City SD 122 55 F 1:50-59 54 14:09.6 3:35.8 57 44:42.4 1:49.8 33 23:32.0 1:27:49.8 1:27:49.8
49 Davis Terry Rapid City SD 179 15 M 3:13-19 96 22:07.1 3:22.6 94 1:01:49.6 0:50.7     1:27:58.1 1:27:58.1
50 Matt Stephens Rapid City SD 107 53 M 5:50-59 42 12:47.8 2:29.6 50 43:08.7 1:24.2 59 29:15.1 1:29:05.6 1:29:05.6
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
51 Heidi Schleiffarth Rapid City SD 102 41 F 2:40-49 59 15:08.8 3:32.4 53 43:40.2 1:30.6 43 25:15.2 1:29:07.4 1:29:07.4
52 Shannon White Rapid City SD 120 55 F 2:50-59 53 14:04.8 2:36.7 42 41:05.8 1:18.7 64 31:02.2 1:30:08.4 1:30:08.4
53 Isaac Aanenson Rapid City SD 33 34 M 6:30-39 48 13:26.6 3:00.5 59 44:46.0 0:35.0 56 28:27.2 1:30:15.4 1:30:15.4
54 Dustin Dvoracek Rapid City SD 52 34 M 7:30-39 47 13:23.6 2:37.6 60 45:09.1 0:31.6 57 28:34.4 1:30:16.5 1:30:16.5
55 Arthur Thomson Sioux Falls SD 112 35 M 8:30-39 74 16:53.6 2:46.8 55 43:47.2 0:38.9 49 26:23.8 1:30:30.5 1:30:30.5
56 Jason Venn Miles City MT 114 42 M 7:40-49 57 14:35.3 2:22.4 70 48:06.6 1:27.0 45 25:26.1 1:31:57.6 1:31:57.6
57 Drew Correll Pierre SD 43 22 M 3:20-29 91 19:53.9 2:11.2 71 49:06.6 1:19.4 2 19:34.5 1:32:05.8 1:32:05.8
58 Dustin Wagner RAPID CITY SD 115 39 M 9:30-39 64 15:34.7 3:29.5 64 46:29.3 0:55.2 47 25:46.9 1:32:15.6 1:32:15.6
59 Treese DeBoer Hot Springs SD 48 48 F 3:40-49 55 14:14.5 2:17.9 56 43:53.9 1:19.7 65 31:10.5 1:32:56.6 1:32:56.6
60 Anna Hays Rapid City SD 62 27 F 12:20-29 33 11:39.9 2:20.3 61 45:22.1 1:54.5 67 32:03.9 1:33:20.9 1:33:20.9
61 Athena Meneses Plattsmouth NE 192 44 F 4:40-49 60 15:25.6 3:02.1 48 42:43.9 2:07.1 61 30:04.2 1:33:23.1 1:33:23.1
62 Ryan King Minot ND 70 41 M 8:40-49 61 15:26.5 2:59.7 47 42:42.5 2:10.4 62 30:04.3 1:33:23.6 1:33:23.6
63 Megan Wilson Rapid City SD 169 23 F 13:20-29 43 12:59.4 3:23.2 84 51:48.7 0:59.4 51 26:45.9 1:35:56.8 1:35:56.8
64 Stacy Nehring Rapid City SD 87 42 F 5:40-49 88 18:20.5 3:48.2 65 46:34.7 0:48.9 54 27:47.2 1:37:19.7 1:37:19.7
65 Dan Elliott Rapid City SD 54 49 M 9:40-49 84 17:49.4 4:50.7 62 45:57.5 2:27.2 53 27:03.9 1:38:08.8 1:38:08.8
66 Elizabeth Galloway Sioux Falls SD 60 39 F 4:30-39 75 16:59.1 2:05.4 63 46:03.8 0:53.8 72 33:35.2 1:39:37.4 1:39:37.4
67 Jennifer Powell Rapid City SD 99 43 F 6:40-49 76 17:01.3 1:33.3 73 49:23.7 1:39.9 66 31:30.0 1:41:08.4 1:41:08.4
68 Ryan Ryder Black Hawk SD 101 47 M 10:40-49 44 13:20.1 3:17.6 69 47:58.1 1:02.3 79 35:44.7 1:41:22.9 1:41:22.9
69 Erik Keller Rapid City SD 69 57 M 6:50-59 49 13:46.4 2:55.2 51 43:22.1 2:05.1 87 39:58.5 1:42:07.4 1:42:07.4
70 Hannah Rothe Rapid City SD 100 29 F 14:20-29 56 14:24.7 1:50.5 81 51:23.3 0:53.0 73 33:44.8 1:42:16.6 1:42:16.6
71 Nicole Free Rapid City SD 59 30 F 5:30-39 85 17:52.1 2:58.6 66 46:39.6 1:00.7 74 33:46.3 1:42:17.6 1:42:17.6
72 Brooke Wier Hot Springs SD 121 27 F 15:20-29 68 15:56.7 1:58.9 78 50:48.8 1:31.9 70 32:34.4 1:42:50.9 1:42:50.9
73 Karen Schwartz Worthington MN 104 45 F 7:40-49 73 16:50.6 1:13.8 72 49:06.9 1:45.3 77 34:49.4 1:43:46.2 1:43:46.2
74 Joshua Nehring Rapid City SD 88 43 M 11:40-49 103 30:57.4 3:57.4 49 43:05.6 2:24.3 39 24:17.4 1:44:42.2 1:44:42.2
75 Jack Konenkamp Rapid City SD 72 13 M 4:13-19 63 15:30.3 2:38.2 82 51:25.8 0:35.0 78 35:40.2 1:45:49.7 1:45:49.7
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
76 Angela Jarding Hot Springs SD 180 40 F 8:40-49 94 21:17.4 2:11.4 75 49:33.8 0:50.1 69 32:18.3 1:46:11.1 1:46:11.1
77 Robert Overturf Rapid City SD 91 64 M 1:60-69 66 15:44.4 3:02.9 77 50:36.3 1:48.5 80 35:58.3 1:47:10.6 1:47:10.6
78 Brad Barclay Rapid City SD 35 45 M 12:40-49 86 18:00.4 2:24.4 67 47:33.6 1:09.6 83 38:31.9 1:47:40.2 1:47:40.2
79 Darren Hall 184 54 M 7:50-59 50 13:53.5 3:18.9 76 50:07.7 1:12.9 84 39:23.9 1:47:57.2 1:47:57.2
80 Josiah Dupont Rapid City SD 172 16 M 5:13-19 65 15:34.9 2:52.8 90 58:17.0 0:30.9 63 30:50.2 1:48:05.9 1:48:05.9
81 Frances Chretien Rapid City SD 42 39 F 6:30-39 58 15:02.9 2:45.6 88 56:44.9 0:51.6 76 34:21.2 1:49:46.4 1:49:46.4
82 Sue Murray walkertown NC 85 69 F 1:60-69 87 18:03.3 2:19.1 68 47:42.3 2:11.4 86 39:51.5 1:50:07.8 1:50:07.8
83 Geody VanDewater Sturgis SD 113 46 M 13:40-49 89 19:26.1 3:41.6 58 44:43.7 1:51.3 91 41:55.2 1:51:37.9 1:51:37.9
84 Amy Kastner Rapid City SD 67 30 F 7:30-39 90 19:52.9 1:36.3 87 55:14.4 0:32.0 82 37:12.0 1:54:27.8 1:54:27.8
85 Katie Nehring Rapid City SD 182 15 F 12:13-19 77 17:04.6 3:25.9 92 1:00:18.4 1:58.5 71 33:28.3 1:56:15.9 1:56:15.9
86 Amy Lane Hot Springs SD 76 46 F 9:40-49 82 17:29.6 2:52.2 83 51:32.4 0:34.1 95 43:49.4 1:56:17.9 1:56:17.9
87 Andrea Palmer Rapid City SD 92 31 F 8:30-39 79 17:18.3 3:17.2 86 54:21.6 0:35.0 92 42:31.9 1:58:04.2 1:58:04.2
88 Isabella Nehring Rapid City SD 86 15 F 13:13-19 81 17:19.4 3:08.1 93 1:00:59.4 2:34.6 75 34:02.8 1:58:04.5 1:58:04.5
89 Mark Terry Rapid City SD 178 42 M 14:40-49 97 22:40.4 3:13.4 79 50:53.9 1:11.0 88 40:29.2 1:58:28.0 1:58:28.0
90 Sam Durr Rapid City SD 51 66 M 2:60-69 95 21:34.7 2:27.5 80 51:04.2 2:09.2 93 43:03.4 2:00:19.2 2:00:19.2
91 Laurine Pickering Casper WY 96 55 F 3:50-59 80 17:18.7 3:35.5 91 59:29.9 2:00.3 85 39:37.9 2:02:02.5 2:02:02.5
92 David Fitzpatrick Rapid City SD 58 43 M 15:40-49 83 17:44.3 4:39.1 85 53:32.6 1:55.9 98 44:54.3 2:02:46.4 2:02:46.4
93 Alexa Klimes Rapid City SD 71 26 F 16:20-29 21 10:41.8 3:24.0 103 1:20:02.4 1:01.3 68 32:13.0 2:07:22.7 2:07:22.7
94 Steven Leavitt 187 66 M 3:60-69 98 23:44.6 4:11.9 89 57:06.1 0:56.0 94 43:40.9 2:09:39.7 2:09:39.7
95 Darren Soucy Rapid City SD 171 51 M 8:50-59 71 16:27.5 4:49.1 96 1:06:26.6 0:47.7 99 47:13.3 2:15:44.2 2:15:44.2
96 Jennifer Soucy Rapid City SD 170 38 F 9:30-39 72 16:31.4 4:48.2 95 1:04:27.9 0:31.0 101 49:26.6 2:15:45.3 2:15:45.3
97 Barb Fetters Hot Springs SD 57 68 F 2:60-69 92 20:00.6 3:23.8 74 49:27.9 2:52.0 102 1:03:37.9 2:19:22.4 2:19:22.4
98 Katie Braun Black Hawk SD 39 34 F 10:30-39 100 27:55.3 4:28.5 101 1:11:24.8 1:13.8 81 36:14.1 2:21:16.7 2:21:16.7
99 Chris Pannill Hot Springs SD 93 35 M 10:30-39 93 21:10.9 2:38.8 100 1:11:02.9 1:10.6 100 48:22.4 2:24:25.8 2:24:25.8
100 Jillian Elliott Rapid City SD 53 41 F 10:40-49 99 26:15.9 6:33.3 97 1:08:23.5 0:55.7 97 44:20.7 2:26:29.3 2:26:29.3
  ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
101 David Teachout Hot Springs SD 109 42 M 16:40-49 62 15:29.8 7:11.6 102 1:19:38.3 2:27.7 96 44:01.6 2:28:49.1 2:28:49.1
102 Eliza Woodland Heber City UT 123 40 F 11:40-49 102 30:47.9 9:04.4 99 1:10:53.4 6:35.8 89 41:41.2 2:39:02.8 2:39:02.8
103 Halle Woodland Heber City UT 177 18 F 14:13-19 101 30:47.6 9:06.1 98 1:10:52.9 6:34.6 90 41:41.8 2:39:03.3 2:39:03.3
DNF Kori Downs Rapid City SD 50 34 F :30-39                    
DNS Jon David Miles City MT 47 47 M :40-49                    
DNS Marcianne Jenkins Denver CO 65 49 F :40-49                    
DNS Kara McMachen Spearfish SD 81 47 F :40-49                    
DNS Stacey Nelson Rapid City SD 89 48 F :40-49                    
DNS Joe Oltman Hot Springs SD 90 76 M :70-99                    
DNS Tori Whipple Rapid City SD 118 42 F :40-49                    
DNS Eric Woodland Heber City UT 176 44 M :40-49